Sote-rakenneuudistus Lapissa -hanke - ekollega

Sote-rakenneuudistus Lapissa -hanke

Uutiset

Lapin sote-rakenneuudistusta tukevassa hankkeessa valmistaudutaan hyvinvointialueen muodostamiseen osana valtakunnallista uudistusta. Rakenneuudistus muodostuu vapaaehtoisen alueellisen valmistelun aloittamisesta, johtamisen ja ohjauksen kehittämisestä sekä toimintatapojen ja -prosessien uudistamisesta ja yhtenäistämisestä digitaalisten välineiden avulla. Lisäksi Lappi osallistuu Pohjois-Pohjanmaan sairaanhoitopiirin hallinnoimaan Pohjoisen osaamis- ja tukikeskuksen (OT -keskus) jatkovalmisteluun.

Rakenneuudistus-hankkeen toteuttamisaika on 1.8.2020–31.12.2021.

Hankkeen ohjaus ja hallinto

Tulevaisuuden sote-keskus - ja Sote-rakenneuudistus Lapissa -hankkeille on asetettu yhteinen ohjausryhmä, jonka tarkoituksena on tukea ja valvoa hankkeiden tavoitteiden toteutumista. Alta löydät tietoa myös hankkeiden asiantuntijapalveluista ja niiden kilpailutuksesta.

Hankkeen työntekijät

Sirpa Hakamaa
Projektipäällikkö
Puh. 040 626 46 32
sirpa.hakamaa@kolpene.fi
Sote-rakenneuudistus Lapissa -hanke
Henkilökortti
Salla Hautajärvi
Suunnittelija
Puh. 040 662 15 00
salla.hautajarvi@salla.fi
Sote-rakenneuudistus Lapissa -hanke I tietojärjestelmät
Henkilökortti
Piia Hirvonen
Suunnittelija │ Terveyskylä & Omaolo
Puh. 0406554973
piia.hirvonen@lshp.fi
Sote-rakenneuudistus Lapissa -hanke (20 %)│Terveyskylä
kieliosaaminen englanti
Henkilökortti
Maarit Hoppula
Suunnittelija I Omaolo
Puh. 0407430377
maarit.hoppula@sodankyla.fi
Sodankylän kunta
Henkilökortti
Tuomas Laajanen
Suunnittelija
Puh. 040 5897667
tuomas.laajanen@poske.fi
Sote-rakenneuudistus Lapissa -hanke
kieliosaaminen englanti
Henkilökortti
Riitta Lehtola-Kosonen
Saamekoordinaattori
Puh. 040 181 15 96
riitta.lehtola-kosonen@kolpene.fi
Sote-rakenneuudistus Lapissa -hanke
kieliosaaminen ruotsi pohjoissaame, inarinsaame englanti
Henkilökortti
Maria Martin
Suunnittelija
Puh. 040 732 98 43
maria.martin@poske.fi
Sote-rakenneuudistus Lapissa -hanke│Jatkuva tuki & kehittäminen │Omaolo
kieliosaaminen ruotsi englanti
Henkilökortti
Nina Peronius
Aluekoordinaattori / Erityisasiantuntija, LapIT OY
Puh. 0503039953
nina.peronius@lapit.fi
SOTE-rakenneuudistus Lapissa -hanke I tietojärjestelmät ja UNA sosiaalihuolto
Henkilökortti
Maarit Pirttijärvi
Erityisasiantuntija
Puh. 040 544 05 24
maarit.pirttijarvi@poske.fi
Sote-rakenneuudistus Lapissa -hanke I digitaaliset palvelut / Digisosiaalipalvelut -hanke I projektipäällikkö
Henkilökortti
Heljä Rahikkala
Osallisuuskoordinaattori
Puh. 040 623 52 00
helja.rahikkala@kolpene.fi
Sote-rakenneuudistus Lapissa -hanke
Henkilökortti
Anniina Rahkola
Suunnittelija I kirjaaminen
Puh. 040 485 4065
anniina.rahkola@kolpene.fi
Sote-rakenneuudistus Lapissa -hanke
kieliosaaminen ruotsi englanti
Henkilökortti
Sanna Riipinen
Toimistosihteeri
Puh. 040 624 1551
sanna.riipinen@poske.fi
Sote-rakenneuudistus Lapissa, Tulevaisuuden sosiaali- ja terveyskeskus Lapissa & Lapin DigiNepsy-klinikka -hanke
kieliosaaminen englanti
Henkilökortti
Ilari Sainio
Projektipäällikkö
Puh. +358 40 835 8230
ilari.sainio@kolpene.fi
Sote-rakenneuudistus Lapissa -hanke
Henkilökortti
Mirva Salmela
hankejohtaja
Puh. 040 620 78 96
mirva.salmela@kolpene.fi
Sote-rakenneuudistus Lapissa -hanke
Henkilökortti
Hanna Saramaa
Suunnittelija
Puh. 040 838 20 16
hanna.saramaa@poske.fi
Tulevaisuuden sote-keskus -hanke & Sote-rakenneuudistus Lapissa -hanke
Henkilökortti
Mari Tervo
Suunnittelija │ Omaolo
Puh. 0406176812
mari.tervo@kemijarvi.fi
Sote rakenneuudistus Lapissa -hanke 50% │ Omaolo
kieliosaaminen ruotsi englanti
Henkilökortti
Ilkka Virtanen
Suunnittelija
Puh. 0406693553
ilkka.virtanen@lshp.fi
Sote-rakenneuudistus Lapissa -hanke
Henkilökortti
Tiina Ylikangas
Talous- ja henkilöstösuunnittelija
Puh. 040 353 14 08
tiina.ylikangas@poske.fi
Pohjois-Suomen sosiaalialan osaamiskeskus
Henkilökortti
Pia Yliräisänen-Seppänen
Erityisasiantuntija
Puh. 040 147 3371
pia.yliraisanen-seppanen@poske.fi
Sote-rakenneuudistus Lapissa -hanke
Henkilökortti