Neuropsykiatriset valmentajat

Neuropsykiatriset valmentajat toimivat tukena, kun arjessa on asioita, jotka tuntuvat vaikeilta. Haasteet voivat liittyä tarkkaavaisuuteen, oman toiminnan ohjaamiseen tai vuorovaikutukseen muiden ihmisten kanssa. Valmentajien avulla saat käytännönläheisiä keinoja näistä arkeen.
Tavoitteet sovitaan yhdessä ja tarvittavia taitoja harjoitellaan omassa ympäristössä. Työskentely valmentajan kanssa on käytännönläheistä. Valmennuksessa opitaan uusia taitoja ja vahvistetaan olemassa olevien taitojen hallintaa.

Kuntoutuksesta vastaavat neuropsykiatriset valmentajat sekä Valviran laillistamat toimintaterapeutit. Useimmilla heistä on Ratkaisukeskeinen neuropsykiatrinen valmentaja –täydennyskoulutus.

Menetelmäosaajat

Kirsti Kaikkonen
Erityisryhmien palveluvastaava
Puh. 0405634688
khkaikkonen@gmail.com
Ranuan kunta
Henkilökortti
Tuula Lampela
Perheneuvolan sosiaaliohjaaja
Puh. 0407777596
tuula.lampela@rovaniemi.fi
Rovaniemen kaupunki
Henkilökortti
Kristiina Lautamo
Varhaiskasvatuksen erityisopettaja
Puh. 0400246735
kristiina.lautamo@kemijarvi.fi
Kemijärven kaupunki/Varhaiskasvatus
Henkilökortti
Tuula Mäntymäki
Terveydenhuollon erityisasiantuntija
Puh. 040 358 01 06
tuula.mantymaki@poske.fi
Tulevaisuuden sote-keskus -hanke
Henkilökortti
Tiina Salmela
Asumisen ohjaaja, ART ohjaaja
Puh. 0405041165
tiina.salmela@kolpene.fi
Kolpeneen palvelukeskuksen Ky
Henkilökortti
Tuija Teikari
Työnohjaaja
Puh. 0400010665
tuija@tyonohjaustuijateikari.fi
Henkilökortti
Vappu Vierelä
Kehittäjäsosiaalityöntekijä
Puh. 0405964118
vappu.vierela@poske.fi
Pohjoinen lastensuojelu 20 -22 -hanke
Henkilökortti
Tuija Vuorela
Koulukuraattori
Puh. 0400300484
tuija.vuorela@salla.fi
Sallan kunta
Henkilökortti