Työnohjaus

Työnohjaus on oman työn tutkimista, arviointia ja kehittämistä, joka tapahtuu koulutetun työnohjaajan avulla. Se on työhön, työyhteisöön ja omaan työrooliin liittyvien kysymysten, kokemusten ja tunteiden yhdessä tutkimista ja jäsentämistä.

Työnohjaus tukee työntekijöiden jaksamista ja vahvistaa ammatillista osaamista, työn mielekkyyttä ja hallintaa. Työnohjaus selkeyttää tavoitteita ja lisää toiminnan sujuvuutta. Henkilöstön yhteistyö kehittyy, työilmapiiri paranee ja hyvinvointi lisääntyy työntekijöiden motivaation ja sitoutumisen vahvistuessa.

Työnohjaus voi olla yksilö-, esimies-, ryhmä- tai yhteisötyönohjausta.

Lue lisää työnohjauksesta Suomen Työnohjaajat Ry:n (STOry) verkkosivuilta. Sivustolta löydät lisää alueellasi toimivia työnohjaajia sekä ajankohtaista tietoa ja tapahtumia.

Kouluttajapätevyys

Kaisi Peltoniemi
Erityisosaaja
Puh. 0400616691
kaisi.peltoniemi@gmail.com
Henkilökortti

Menetelmäosaajat

Virpi Filppa
Työnohjaaja, Rosen-terapeutti, sosiaalityöntekijä
Puh. 0409362344
sisinvoima@gmail.com
Hyvinvointipalvelut SisinVoima
Henkilökortti
Sinikka Himola
Työnohjaaja
Puh. 0443551135
sinikka.himola@gmail.com
Henkilökortti
Jaana Jokinen
Projektipäällikkö Pohjoinen lastensuojelu -hanke 50% ja Sosiaalityön kehittämispäällikkö 50%
Puh. 040 688 83 17
jaana.jokinen@poske.fi
Pohjois-Suomen sosiaalialan osaamiskeskus
Henkilökortti
Kirsti Kaikkonen
Erityisryhmien palveluvastaava
Puh. 0405634688
khkaikkonen@gmail.com
Ranuan kunta
Henkilökortti
Anne Karppinen
Aluejohtaja, työnohjaaja STOry
Puh. 0407747663
anne.karppinen@pelastakaalapset.fi
Pelastakaa Lapset ry
Henkilökortti
Jaana Leino
Perhe- ja paripsykoterapeutti, työnohjaaja, yrittäjä
Puh. 0409317212
jaana.leino@muutosmatkajl.fi
Muutosmatka - Jaana Leino
Henkilökortti
Maria Miettunen
Erityistason seksuaaliterapeutti, seksuaalineuvoja, sairaanhoitaja, työnohjaaja
Puh. 0408221222
hyvinvointipalvelutmaria@gmail.com
Hyvinvointipalvelut Maria Miettunen
Henkilökortti
Tuula Mäntymäki
Terveydenhuollon erityisasiantuntija
Puh. 040 358 01 06
tuula.mantymaki@poske.fi
Tulevaisuuden sote-keskus -hanke
Henkilökortti
Riitta Niemelä
Yrittäjä
Puh. +358405651469
riitta.niemela@arcticfantasy.fi
Arctic Fantasy Oy
Henkilökortti
Tiina Notko
Työnohjaaja, työyhteisösovittelija
Puh. +358407060890
tyonohjaus.notkot@gmail.com
Notkot
Henkilökortti
Kaisi Peltoniemi
Erityisosaaja
Puh. 0400616691
kaisi.peltoniemi@gmail.com
Henkilökortti
Malla Rekilä
Työnohjaaja
Puh. +358401646260
malla.rekila@outlook.com
Työnohjauspalvelut Kipinä Oy
Henkilökortti
Harri Romakkaniemi
Sosiaalipsykologi, työnohjaaja, työyhteisösovittelija
Puh. 0503478340
tyonohjaamo@gmail.com
Työnohjaamo
Henkilökortti
Katriina Sirkka
Sosiaalityöntekijä
Puh. 0445443101
Katriina.Sirkka@gmail.com
Henkilökortti
Tuija Teikari
Työnohjaaja
Puh. 0400010665
tuija@tyonohjaustuijateikari.fi
Henkilökortti
Irma Tuisku
Toimitusjohtaja
Puh. +358405475015
irma.tuisku@pp.inet.fi
Koulutus- ja terapiapalvelut Irma Tuisku Oy
Henkilökortti
Kaisa Vuolukka
Erikoissosiaalityöntekijä (väittelevä), perheterapeutti, työnohjaaja
Puh. 040-7159676
vuolukkakaisa99@gmail.com
Yrittäjä Koulutus- ja terapiapalvelut Ainoa
Henkilökortti