Tulevaisuuden sote-keskus - ekollega

Tulevaisuuden sote-keskus -hanke

Uutiset

Tapahtumat

Hankkeen päätavoitteena on turvata jatkossa sosiaali- ja terveyskeskuksessa asiakkaalle sosiaalihuollon, perusterveydenhuollon ja erikoissairaanhoidon palvelut yhteensovitettuna, jolloin toimijoiden työnjaosta on sovittu ja yhteistyökäytänteet ovat sujuvia. Hoidon ja palvelun piiriin pääsee tarpeen edellyttämässä ajassa monikanavaisesti. Sosiaali- ja terveydenhuollon henkilöstö on osaavaa, sitoutunutta ja osaamista hyödynnetään laajasti.

Hankkeen toteutusaika on 1.8.2020–31.12.2023. Hallinnoijana toimii Kolpeneen palvelukeskuksen kuntayhtymä ja toteuttajana hankeorganisaatio sekä Pohjois-Suomen sosiaalialan osaamiskeskus. Vuoden 2023 hankekokonaisuus siirtyy Lapin hyvinvointialueelle.

Lue lisää valtakunnallisesta Tulevaisuuden sote-keskus -ohjelmasta:


Kehittämiskokonaisuudet       

Digitaaliset palvelut

  • Ammattilaisten tuki
  • Huoli-ilmoitus
  • Perhehoitajien ajanvarauskalenteri ja laskutuslomake
  • Pyydä apua -nappi
  • Yhteydenotto terveyskeskukseen

Ikäihmisten palvelut

  • Digitaaliset palvelut
  • Ikäihmisten kuntoutus
  • Perhehoidon edistäminen
  • RAI-osaamisen tuki

Lasten, nuorten ja perheiden palvelut  

  • Digitaaliset palvelut
  • Perhekeskuskehittäminen
  • Mielenterveyden ennaltaehkäisy

Saamenkieliset palvelut

  • Digitaaliset palvelut
  • Kielellisen ja kulttuurisen osaamisen vahvistaminen
  • Palvelupolkutyö

Sosiaali- ja terveyskeskus

 

 

 

 

 

 

 


Hankkeen ohjaus ja hallinto

Ohjausryhmän tarkoituksena on tukea ja valvoa hankkeen tavoitteiden toteutumista. Alta löydät tietoa myös hankkeen asiantuntijapalveluista ja niiden kilpailutuksesta.


Hankkeen työntekijät

Niko Havela
Asiantuntijahammaslääkäri (50%)
Puh. 0407132738
niko.havela@pello.fi
Tulevaisuuden sote-keskus hanke
Henkilökortti
Ringa Härkönen
Ikäihmisten palveluiden suunnittelija
Puh. 040 596 4118
ringa.harkonen@poske.fi
Tulevaisuuden sote-keskus -hanke
kieliosaaminen suomi englanti
Henkilökortti
Jenny Järvinen
Kuntoutuksen erityisasiantuntija
Puh. 040 672 7101
jenny.jarvinen@poske.fi
Tulevaisuuden sote-keskus -hanke
kieliosaaminen suomi ruotsi englanti
Henkilökortti
Helena Kangasniemi
Kuntoutuksen erityisasiantuntija
Puh. 040 809 3608
helena.kangasniemi@poske.fi
Tulevaisuuden sote-keskus -hanke
kieliosaaminen suomi englanti
Henkilökortti
Rea Karanta
Hankejohtaja
Puh. 040 646 39 06
rea.karanta@poske.fi
Tulevaisuuden sote-keskus -hanke
Henkilökortti
Kaisa Kostamo-Pääkkö
Kehitysjohtaja / työelämäprofessori
Puh. 040 570 28 44
kaisa.kostamo-paakko@poske.fi
Pohjois-Suomen sosiaalialan osaamiskeskus / Lapin yliopisto
kieliosaaminen ruotsi englanti
Henkilökortti
Anna Kylmäluoma
Asiantuntija │ Sosiaalihuollon kirjaaminen
Puh. 040 671 2531
anna.kylmaluoma@poske.fi
Tulevaisuuden sote-keskus -hanke
Henkilökortti
Tuomas Laajanen
Suunnittelija (80%)
Puh. 040 5897667
tuomas.laajanen@poske.fi
Tulevaisuuden sote-keskus Lapissa –hanke
kieliosaaminen englanti
Henkilökortti
Tuomas Laitinen
Sähköisten palveluiden erityisasiantuntija
Puh. 0408446306
tuomas.laitinen@poske.fi
Tulevaisuuden sote-keskus -hanke
Henkilökortti
Tuula Mäntymäki
Terveydenhuollon erityisasiantuntija
Puh. 040 358 01 06
tuula.mantymaki@poske.fi
Tulevaisuuden sote-keskus -hanke
Henkilökortti
Mikko Närhi
Sosiaalihuollon erityisasiantuntija
Puh. 040 592 60 53
mikko.narhi@poske.fi
Tulevaisuuden sote-keskus -hanke
kieliosaaminen englanti
Henkilökortti
Sanni Peteri
Suun terveydenhuollon erityisasiantuntija
Puh. 0406796960
sanni.peteri@poske.fi
Tulevaisuuden sote-keskus -hanke
Henkilökortti
Mervi Pirkola
Terveyden edistämisen erityisasiantuntija
Puh. 0408358230
mervi.pirkola@poske.fi
Tulevaisuuden sote-keskus -hanke
Henkilökortti
Tiina Puotiniemi
Projektipäällikkö
Puh. 0406207896
tiina.puotiniemi@poske.fi
Tulevaisuuden sote-keskus Lapissa, Mielenterveys- ja päihdepalvelut
Henkilökortti
Niila Rahko
Asiantuntija, saamenkielen ja kulttuurin mukaiset palvelut
Puh. 0408290136
niila.rahko@poske.fi
Tulevaisuuden sote-keskus -hanke
kieliosaaminen ruotsi pohjoissaame englanti
Henkilökortti
Anniina Rahkola
Suunnittelija I terveydenhuollon kirjaaminen
Puh. 040 485 4065
anniina.rahkola@poske.fi
Tulevaisuuden sote-keskus -hanke
kieliosaaminen ruotsi englanti
Henkilökortti
Aino Riihimäki
Suunnittelija, saamenkieliset ja kulttuurinmukaiset lasten, nuorten ja perheiden palvelut
Puh. 0406602064
aino.riihimaki@poske.fi
Tulevaisuuden sote-keskus -hanke
kieliosaaminen pohjoissaame
Henkilökortti
Hanna Saramaa
Suunnittelija
Puh. 040 838 20 16
hanna.saramaa@poske.fi
Tulevaisuuden sote-keskus -hanke
Henkilökortti
Eija Savelius-Koski
Sosiaalihuollon erityisasiantuntija
Puh. 040 184 00 07
eija.savelius-koski@poske.fi
Tulevaisuuden sote-keskus -hanke
Henkilökortti
Mari Tervo
Suunnittelija │ Omaolo
Puh. 040 181 1596
mari.tervo@poske.fi
Tulevaisuuden sote-keskus -hanke
kieliosaaminen ruotsi englanti
Henkilökortti
Tiina Ylikangas
Talous- ja henkilöstösuunnittelija
Puh. 040 353 14 08
tiina.ylikangas@poske.fi
Pohjois-Suomen sosiaalialan osaamiskeskus
Henkilökortti
Ulla Ylläsjärvi
Asiantuntijalääkäri
Puh. 040 489 5080
ulla.yllasjarvi@kolari.fi
Tulevaisuuden sote-keskus -hanke (50%)
Henkilökortti