VASA2 - Vahva sote Lapin hyvinvointialueelle - ekollega

VASA2-hankkeen hankelogot: Vasa, Poske, Lapin hyvinvointialue ja NextGeneration EU

VASA 2 – Vahva sote Lapin hyvinvointialueelle

Hankkeen tiedot

VASA 2 -Vahva sote Lapin hyvinvointialueelle-hankkeen toimenpiteillä vastaamme koronapandemian aiheuttamiin haasteisiin. Kehitämme Lapin hyvinvointialueen sote-palvelujen saatavuutta ja hoitoon pääsyä. Hankkeen toimenpiteistä hyötyvät lappilaiset palveluiden käyttäjät.  

Hankkeen päätavoitteet ovat: 

1. Sopia, rakentaa ja mallintaa heikoimmassa ja haavoittuvassa asemassa olevien asiakas- ja      potilasryhmien hoito- ja palveluketjut sekä ennalta ehkäisevät toimintamallit hyvinvointialueen strategian ja uuden organisaation toiminnan tueksi. 


2. Kehittää heikoimmassa ja haavoittuvassa asemassa olevien asiakas- ja potilasryhmien palveluita niin, että hoitoon ja palvelun piiriin pääsy nopeutuu ja pandemian aikana muodostunut hoito-, kuntoutus- ja palveluvelka korjaantuu sekä turvataan hoidon ja palveluiden jatkuvuus.


3. Ottaa käyttöön, kehittää ja laajentaa jo käytössä olevia monikanavaisia matalan kynnyksen digitaalisia palveluita. 

Kehittämistoiminta jakaantuu eri toimenpidekokonaisuuksiin eli investointeihin. Lue investointikohtaisista tavoitteista, toimenpiteistä ja etenemisestä tarkemmin investointien omilta sivuilta. 

Hanke on osa Suomen kestävän kasvun ohjelmaa, jonka rahoitus tulee EU:n kertaluontoisesta elpymisvälineestä (NextGeneretion Eu). VASA 2-hankkeen investoinnit kuuluvat kestävän kasvun ohjelman pilari 4, jota koordinoi sosiaali- ja terveysministeriö. Voit tutustua tarkemmin kestävän kasvun ohjelman sisältöihin tästä linkistä (avautuu uudelle välilehdelle). 

 

Hankefakta

  • Toiminta-aika: 2023-2025
  • Hankehallinnoija: Lapin hyvinvointialue
  • Hankkeen koordinoija: Pohjois-Suomen sosiaalialan osaamiskeskus
  • Toimintakustannukset yhteensä 8 984 000 €. Investoinnin 1 osuus 5 542 000€, investoinnin 2 osuus 2 020 000€, investoinnin 3 osuus 317 000 ja investoinnin 4 osuus 1 105 000€.  (rahoitus STM / NextGeneration EU)

Tutustu hankkeen kokonaisuuksiin

Hankkeen työntekijät

Investointi 1 -osio

  • Heidi Bergman, Projektipäällikkö (mielenterveys- ja riippuvuuspalvelut)
  • Henna Halttu, Sosiaalihuollon erityisasiantuntija
  • Maija Hiltula, Sosiaalihuollon erityisasiantuntija
  • Marjo Häyry, Erityisasiantuntija (neuropsykiatriset palvelut)
  • Linda Jaako, Projektipäällikkö, terveyspalvelut
  • Jenny Järvinen, Kuntoutuksen erityisasiantuntija
  • Johanna Karjalainen, Terveydenhuollon erityisasiantuntija
  • Jonna Lindholm, Erityisasiantuntija (päihde- ja riippuvuuspalvelut)
  • Eeva Maijala, Asiantuntija
  • Ulla Narumo, Erityisasiantuntija (vammaispalvelut)
  • Mikko Närhi, Sosiaalihuollon erityisasiantuntija
  • Anni Partanen, Projektipäällikkö (sosiaalipalvelut)
  • Sanni Peteri, Suun terveydenhuollon erityisasiantuntija
  • Rosmariini Tolonen, Asiantuntija (Terveyskylä)
  • Elina Valkonen, Asiantuntija
  • Pilvi Vuomajoki, Asiantuntija (saamenkieliset neuropsykiatriset palvelut)
  • Miia Välimaa, Erityisasiantuntija (koulu- ja opiskelijaterveys)
  • Aino Ylärakkola, Palvelumuotoilija

Hankkeen työntekijät

Heidi Bergman
Projektipäällikkö
Puh. 040 670 7702
heidi.p.bergman@poske.fi
VASA 2 - Vahva sote Lapin hyvinvointialueelle -hanke
kieliosaaminen suomi
Henkilökortti
Henna Halttu
Sosiaalihuollon erityisasiantuntija
Puh. 040 184 0007
henna.halttu@poske.fi
VASA 2 - Vahva sote Lapin hyvinvointialueelle -hanke
Henkilökortti
Maija Hiltula
Sosiaalihuollon erityisasiantuntija
Puh. 040 668 63 54
maija.hiltula@poske.fi
VASA 2 - Vahva sote Lapin hyvinvointialueelle -hanke
kieliosaaminen suomi englanti
Henkilökortti
Susa Huhtaniska
Erityisasiantuntija
Puh. 040 358 0106
susa.huhtaniska@poske.fi
VASA 2 - Vahva sote Lapin hyvinvointialueelle -hanke
kieliosaaminen suomi englanti
Henkilökortti
Tiina Hyötylä
Aluekoordinaattori
Puh. 0407564558
tiina.hyotyla@poske.fi
VASA 2 - Vahva sote Lapin hyvinvointialueelle -hanke
kieliosaaminen suomi englanti
Henkilökortti
Marjo Häyry
Erityisasiantuntija, neuropsykiatrinen palvelupolku
Puh. 040 620 8291
marjo.hayry@poske.fi
VASA 2 - Vahva sote Lapin hyvinvointialueelle -hanke
Henkilökortti
Linda Jaako
Projektipäällikkö, terveyspalvelut
Puh. 040 849 6297
linda.jaako@poske.fi
VASA 2 - Vahva sote Lapin hyvinvointialueelle -hanke
Henkilökortti
Jenny Järvinen
Kuntoutuksen erityisasiantuntija
Puh. 040 672 7101
jenny.jarvinen@poske.fi
VASA 2 - Vahva sote Lapin hyvinvointialueelle -hanke
kieliosaaminen suomi ruotsi englanti
Henkilökortti
Mari Kaltemaa-Uurtamo
Projektipäällikkö
Puh. 040 624 8637
mari.kaltemaa-uurtamo@poske.fi
VASA 2 - Vahva sote Lapin hyvinvointialueelle -hanke, Investointi 2 -osio
kieliosaaminen suomi englanti
Henkilökortti
Petra Kannisto
Koordinaattori, Palvelutietovaranto (PTV)
Puh. 040 549 4366
petra.kannisto@poske.fi
VASA 2 - Vahva sote Lapin hyvinvointialueelle -hanke
kieliosaaminen suomi englanti
Henkilökortti
Johanna Karjalainen
Terveydenhuollon erityisasiantuntija
Puh. 040 543 2640
johanna.karjalainen@poske.fi
VASA 2 - Vahva sote Lapin hyvinvointialueelle -hanke
kieliosaaminen suomi englanti
Henkilökortti
Kaisa Kostamo-Pääkkö
Kehitysjohtaja / työelämäprofessori
Puh. 040 570 28 44
kaisa.kostamo-paakko@poske.fi
Pohjois-Suomen sosiaalialan osaamiskeskus / Lapin yliopisto
kieliosaaminen ruotsi englanti
Henkilökortti
Tuomas Laitinen
Sähköisten palveluiden erityisasiantuntija
Puh. 0408446306
tuomas.laitinen@poske.fi
VASA 2 - Vahva sote Lapin hyvinvointialueelle -hanke
Henkilökortti
Jonna Lindholm
Erityisasiantuntija
Puh. 040 670 4394
jonna.lindholm@poske.fi
VASA 2 - Vahva sote Lapin hyvinvointialueelle -hanke
Henkilökortti
Eeva Maijala
Asiantuntija
Puh. 040 489 5731
eeva.maijala@poske.fi
VASA2 - Vahva sote Lapin hyvinvointialueelle -hanke
Henkilökortti
Jari Martikainen
Asiantuntija
Puh. 040 623 6507
jari-pekka.martikainen@poske.fi
VASA 2 - Vahva sote Lapin hyvinvointialueelle -hanke, Investointi 2 -osio
kieliosaaminen suomi englanti
Henkilökortti
Ulla Narumo
Erityisasiantuntija
Puh. 040 1811 596
ulla.narumo@poske.fi
VASA 2 - Vahva sote Lapin hyvinvointialueelle -hanke
kieliosaaminen suomi englanti
Henkilökortti
Mikko Närhi
Sosiaalihuollon erityisasiantuntija
Puh. 040 592 60 53
mikko.narhi@poske.fi
VASA 2 - Vahva sote Lapin hyvinvointialueelle -hanke
kieliosaaminen englanti
Henkilökortti
Anni Partanen
Projektipäällikkö, sosiaalipalvelut
Puh. 040 751 11 21
anni.partanen@poske.fi
VASA 2 - Vahva sote Lapin hyvinvointialueelle -hanke
Henkilökortti
Maria Pehkonen
Asiantuntija
Puh. 0406277518
maria.pehkonen@poske.fi
VASA 2 - Vahva sote Lapin hyvinvointialueelle -hanke
Henkilökortti
Sanni Peteri
Suun terveydenhuollon erityisasiantuntija
Puh. 0406796960
sanni.peteri@poske.fi
VASA 2 - Vahva sote Lapin hyvinvointialueelle -hanke
Henkilökortti
Elisa Raattama
Projektipäällikkö
Puh. 040 660 2652
elisa.raattama@lapha.fi
VASA 2 - Vahva sote Lapin hyvinvointialueelle -hanke
kieliosaaminen suomi englanti
Henkilökortti
Anniina Rahkola
Asiantuntija
Puh. 040 485 4065
anniina.rahkola@poske.fi
VASA 2 - Vahva sote Lapin hyvinvointialueelle -hanke
kieliosaaminen suomi ruotsi englanti
Henkilökortti
Maiju Saarreharju
Asiantuntija
Puh. 040 721 6671
maiju.saarreharju@poske.fi
VASA 2 - Vahva sote Lapin hyvinvointialueelle -hanke
kieliosaaminen suomi ruotsi englanti
Henkilökortti
Joanna Saijets
Asiantuntija
Puh. 040 643 1749
joanna.saijets@lapha.fi
VASA 2 - Vahva sote Lapin hyvinvointialueelle -hanke
kieliosaaminen suomi ruotsi pohjoissaame englanti
Henkilökortti
Vilma Sydänlammi
Aluekoordinaattori
Puh. 040 686 4054
vilma.sydanlammi@poske.fi
VASA 2 - Vahva sote Lapin hyvinvointialueelle -hanke
kieliosaaminen suomi ruotsi englanti
Henkilökortti
Rosmariini Tolonen
Asiantuntija
Puh. 040 623 5200
rosmariini.tolonen@poske.fi
VASA 2 - Vahva sote Lapin hyvinvointialueelle -hanke
kieliosaaminen suomi englanti
Henkilökortti
Sirpa Turunen
Asiantuntija
Puh. 040 186 0584
sirpa.turunen@lapha.fi
kieliosaaminen suomi
Henkilökortti
Elina Valkonen
Asiantuntija (50%)
elina.valkonen@lapha.fi
VASA 2 - Vahva sote Lapin hyvinvointialueelle -hanke
Henkilökortti
Pilvi Vuomajoki
Áššedovdi │Asiantuntija
Puh. 040 650 7559
pilvi.vuomajoki@lapha.fi
VASA 2 - Vahva sote Lapin hyvinvointialueelle -hanke
kieliosaaminen suomi pohjoissaame englanti
Henkilökortti
Elina Välimaa
Aluekoordinaattori
Puh. 040 6529 356
elina.valimaa@poske.fi
VASA2 - Vahva sote Lapin hyvinvointialueelle -hanke
Henkilökortti
Miia Välimaa
Erityisasiantuntija
Puh. 040 508 9415
miia.valimaa@poske.fi
VASA 2 - Vahva sote Lapin hyvinvointialueelle -hanke
Henkilökortti
Aino Ylärakkola
Asiantuntija │Palvelumuotoilu
Puh. 0408453659
aino.ylarakkola@poske.fi
VASA 2 - Vahva sote Lapin hyvinvointialueelle -hanke
kieliosaaminen suomi englanti
Henkilökortti