Sote-uudistus -hankkeet - ekollega

Lapin sote-uudistus -hankkeet

Ajankohtaista

Uutiset

Tapahtumat

Tulevaisuuden sote-keskus -hanke

Hankkeen päätavoitteena on turvata jatkossa sosiaali- ja terveyskeskuksessa asiakkaalle sosiaalihuollon, perusterveydenhuollon ja erikoissairaanhoidon palvelut yhteensovitettuna, jolloin toimijoiden työnjaosta on sovittu ja yhteistyökäytänteet ovat sujuvia. Hoidon ja palvelun piiriin pääsee tarpeen edellyttämässä ajassa monikanavaisesti. Sosiaali- ja terveydenhuollon henkilöstö on osaavaa, sitoutunutta ja osaamista hyödynnetään laajasti.

Hankkeen toteutusaika on 1.8.2020–31.12.2022. Hallinnoijana toimii Kolpeneen palvelukeskuksen kuntayhtymä ja toteuttajana hankeorganisaatio sekä Poske.

Sote-rakenneuudistus Lapissa -hanke

Lapin sote-rakenneuudistusta tukevassa hankkeessa valmistaudutaan hyvinvointialueen muodostamiseen osana valtakunnallista uudistusta. Rakenneuudistus muodostuu vapaaehtoisen alueellisen valmistelun aloittamisesta, johtamisen ja ohjauksen kehittämisestä sekä toimintatapojen ja -prosessien uudistamisesta ja yhtenäistämisestä digitaalisten välineiden avulla. Lisäksi Lappi osallistuu Pohjois-Pohjanmaan sairaanhoitopiirin hallinnoimaan Pohjoisen osaamis- ja tukikeskuksen (OT -keskus) jatkovalmisteluun.

Rakenneuudistus-hankkeen toteuttamisaika on 1.8.2020–31.12.2021.

Hankkeiden ohjaus ja hallinto

Ohjaus- ja seurantaryhmien tarkoituksena on tukea ja valvoa hankkeiden tavoitteiden toteutumista. Alta löydät tietoa myös hankkeen asiantuntijapalveluista ja niiden kilpailutuksesta.

Hankejohtajien yhteystiedot

Rea Karanta
Hankejohtaja
Puh. 040 646 39 06
rea.karanta@poske.fi
Tulevaisuuden sote-keskus -hanke
Henkilökortti
Mirva Salmela
hankejohtaja
Puh. 040 620 78 96
mirva.salmela@kolpene.fi
Sote-rakenneuudistus Lapissa -hanke
Henkilökortti

Sote-uudistuksen valtakunnallinen valmistelu

Hankkeiden työntekijät

Maarit Hoppula
Suunnittelija I Omaolo
Puh. 0407430377
maarit.hoppula@sodankyla.fi
Sodankylän kunta
Henkilökortti
Rea Karanta
Hankejohtaja
Puh. 040 646 39 06
rea.karanta@poske.fi
Tulevaisuuden sote-keskus -hanke
Henkilökortti
Kaisa Kostamo-Pääkkö
Kehitysjohtaja / työelämäprofessori
Puh. 040 570 28 44
kaisa.kostamo-paakko@poske.fi
Pohjois-Suomen sosiaalialan osaamiskeskus / Lapin yliopisto
kieliosaaminen ruotsi englanti
Henkilökortti
Tuomas Laajanen
Suunnittelija (80%)
Puh. 040 5897667
tuomas.laajanen@poske.fi
Tulevaisuuden sote-keskus Lapissa –hanke
kieliosaaminen englanti
Henkilökortti
Maria Martin
Erityisasiantuntija, teknologiset palvelut
Puh. 040 732 98 43
maria.martin@poske.fi
Pohjois-Suomen sosiaalialan osaamiskeskus
kieliosaaminen ruotsi englanti
Henkilökortti
Tuula Mäntymäki
Terveydenhuollon erityisasiantuntija
Puh. 040 358 01 06
tuula.mantymaki@poske.fi
Tulevaisuuden sote-keskus -hanke
Henkilökortti
Mikko Närhi
Sosiaalihuollon erityisasiantuntija
Puh. 040 592 60 53
mikko.narhi@poske.fi
Tulevaisuuden sote-keskus -hanke
kieliosaaminen englanti
Henkilökortti
Nina Peronius
Aluekoordinaattori / Erityisasiantuntija, LapIT OY
Puh. 0503039953
nina.peronius@lapit.fi
SOTE-rakenneuudistus Lapissa -hanke I tietojärjestelmät ja UNA sosiaalihuolto
Henkilökortti
Maarit Pirttijärvi
Työvapaalla 31.12.2023 saakka │Suunnittelija / teknologiset palvelut
Puh. 040 544 05 24
maarit.pirttijarvi@lapha.fi
Pohjois-Suomen sosiaalialan osaamiskeskus
Henkilökortti
Niila Rahko
Asiantuntija, saamenkielen ja kulttuurin mukaiset palvelut
Puh. 0408290136
niila.rahko@poske.fi
Tulevaisuuden sote-keskus -hanke
kieliosaaminen ruotsi pohjoissaame englanti
Henkilökortti
Anniina Rahkola
Suunnittelija I terveydenhuollon kirjaaminen
Puh. 040 485 4065
anniina.rahkola@poske.fi
Tulevaisuuden sote-keskus -hanke
kieliosaaminen ruotsi englanti
Henkilökortti
Aino Riihimäki
Suunnittelija, saamenkieliset ja kulttuurinmukaiset lasten, nuorten ja perheiden palvelut
Puh. 0406602064
aino.riihimaki@poske.fi
Tulevaisuuden sote-keskus -hanke
kieliosaaminen pohjoissaame
Henkilökortti
Hanna Saramaa
Suunnittelija
Puh. 040 838 20 16
hanna.saramaa@poske.fi
Tulevaisuuden sote-keskus -hanke
Henkilökortti
Eija Savelius-Koski
Sosiaalihuollon erityisasiantuntija
Puh. 040 184 00 07
eija.savelius-koski@poske.fi
Tulevaisuuden sote-keskus -hanke
Henkilökortti
Mari Tervo
Suunnittelija │ Omaolo
Puh. 040 181 1596
mari.tervo@poske.fi
Tulevaisuuden sote-keskus -hanke
kieliosaaminen ruotsi englanti
Henkilökortti
Tiina Ylikangas
Talous- ja henkilöstösuunnittelija
Puh. 040 353 14 08
tiina.ylikangas@poske.fi
Pohjois-Suomen sosiaalialan osaamiskeskus
Henkilökortti